Oddělení klinické biochemie

Profilový obrázek
MUDr. Ingrid Kadelová
Oddělení klinické biochemie
Primářka
384 376 413
Bc. Martina Slámová
Bc. Martina Slámová
Oddělení klinické biochemie
Vedoucí laborantka
384 376 347
Hlavní strana / Oddělení klinické biochemie

Popis oddělení

Oddělení klinické biochemie zabezpečuje provádění rozsáhlého komplexu biochemických vyšetření. Patří sem vyšetřování vzorků krve, moče, stolice, mozkomíšního moku a dalších biologických materiálů. Výsledky vyšetření jsou klinicky využívány ke správnému stanovení diagnózy, sledování průběhu a účinnosti léčby i k preventivnímu vyhledávání ohrožených osob.

 

Kromě vlastních vyšetření biologického materiálu poskytuje oddělení klinické biochemie služby v oblasti indikace a interpretace laboratorních vyšetření.

Oddělení klinické biochemie má dvě pracoviště, centrální laboratoř je umístěna v pavilonu akutní medicíny (budova E, 3. podlaží).

 

V centrální laboratoři se provádí vyšetření široké škály analytů z různých biologických materiálů (substrátů, iontů, enzymů, hormonů, tumorových markerů, specifických proteinů, lékových hladin a dalších parametrů) zejména:

  • pro lůžková a ambulantní oddělení nemocnice
  • pro praktické a odborné (externí) lékaře 

 

Laboratoř je vybavena výkonnými biochemickými a imunochemickými analyzátory s přímým napojením na výpočetní systém LIS. Provoz je z velké části automatizován. Výsledky vyšetření jsou k dispozici týž den, jsou rozesílány v tištěné podobě a pro oddělení nemocnice jsou dostupné on-line prostřednictvím nemocničního informačního systému. OKB zajišťuje provádění urgentních vyšetření 24 hodin denně.

 

Druhá laboratoř je umístěna v budově polikliniky (2. podlaží) a s omezenou paletou vyšetření je určena zejména pro potřeby diabetologických ambulancí. Provozní doba je pouze ve všední dny (06:45 – 11:30).

 

V současné době OKB poskytuje vyšetření více než 140 různých parametrů. Podrobné informace o jednotlivých vyšetřeních včetně preanalytických specifikací a referenčních hodnot jsou k dispozici v Laboratorní příručce OKB (viz níže) dostupné na intranetu nemocnice, kde jsou průběžně aktualizovány. Dokumentace laboratorního provozu je vedena v souladu s pravidly správné laboratorní práce a je zpracovávána informačním systémem SLP distribuovaným firmou SEKK.

 

Kvalita práce oddělení je pravidelně sledována systémem externí kontroly SEKK organizovaným v ČR, a také některými mezinárodními programy. Příslušná osvědčení o účasti a certifikáty jsou k nahlédnutí na OKB.

 

V zájmu kontinuálního zvyšování kvality laboratorní práce je oddělení zařazeno do Registru klinických laboratoří vedeného společností klinické biochemie ČLS JEP a úspěšně absolvovalo Audit R3 NASKL.

Ordinační hodiny

Laboratoř – poliklinika

Oddělení: Oddělení klinické biochemie
Telefon: 384 376 292
Umístění: areál NEMJH, poliklinika, 2. patro, č. dveří 2.44
Ordinační hodiny
Pondělí – pátek: 06:45 – 11:30  

Ke stažení

Název Kategorie Poslední změna Velikost
Laboratorní příručka Laboratorní příručka Oddělení klinické biochemie 2. května 2023 6 KB
Nemjh Okb Zadanka Na Laboratorni Vysetreni Nemjh Okb Zadanka Na Laboratorni Vysetreni Oddělení klinické biochemie 4. dubna 2019 519 KB
Pokyny pro pacienty - odběr stolice hemoglobin ve stolici Pokyny pro pacienty - odběr stolice hemoglobin ve stolici Oddělení klinické biochemie 19. února 2021 241 KB
Pokyny pro pacienty - odběr stolice kalprotektin Pokyny pro pacienty - odběr stolice kalprotektin Oddělení klinické biochemie 19. února 2021 591 KB
Pokyny pro pacienty - orální glukózový toleranční test Pokyny pro pacienty - orální glukózový toleranční test Oddělení klinické biochemie 19. února 2021 229 KB
Žádanka na laboratorní vyšetření Žádanka na laboratorní vyšetření Oddělení klinické biochemie 4. dubna 2019 0 B
Čestné prohlášení (osoba blízká) Čestné prohlášení (osoba blízká) Informace pro pacienty 13. dubna 2016 34 KB
Domácí řád Domácí řád Informace pro pacienty 20. února 2019 6.3 MB
DOPORUČENÍ PACIENTI A NÁVŠTĚVY NJH DOPORUČENÍ PACIENTI A NÁVŠTĚVY NJH Informace pro pacienty 3. ledna 2023 292 KB
Sazebník úhrad za poskytování informací Sazebník úhrad za poskytování informací Informace pro pacienty 28. dubna 2016 542 KB
Žádost o vydání výpisu nebo kopie zdravotní dokumentace Žádost o vydání výpisu nebo kopie zdravotní dokumentace Informace pro pacienty 2. února 2022 17 KB

Kontakty

Oddělení, poziceJménoTelefonE-mail

Profilový obrázek

Primářka
MUDr. Ingrid Kadelová
384 376 413kadelova@nemjh.cz

Bc. Martina Slámová

Vedoucí laborantka
Bc. Martina Slámová
384 376 347slamova.martina@nemjh.cz

Profilový obrázek

Analytik
Mgr. Karolína Šotová
384 376 343sotova@nemjh.cz

Profilový obrázek

Statimová laboratoř
zadnaprezdivka
384 376 446okb_statomova_laborator@zadnyemail.cz

Profilový obrázek

Příjem materiálu
zadnaprezdivka
384 376 485okb_prijem_materialu@zadnyemail.cz

Profilový obrázek

Poliklinika laboratoř
zadnaprezdivka
384 376 292okb_poliklinika_laborator@zadnyemail.cz