Ušní, nosní, krční (ORL)

Profilový obrázek
MUDr. Bohumil Markalous
Ušní, nosní, krční
Primář
Životopis
Bc. Jiřina Markalousová
Bc. Jiřina Markalousová
Ušní, nosní, krční
Staniční sestra
Hlavní strana / Ušní, nosní, krční (ORL)

Popis oddělení

Telefon: 384 376 147 (pracovna sester lůžkového oddělení – nepřetržitě), informace a objednávání k operacím

 

ORL oddělení získalo od Ministerstva zdravotnictví statut Akreditovaného pracoviště k uskutečňování vzdělávacího programu v oboru otorinoloryngologie.

 

Kolektiv ORL oddělení řeší komplexní léčebně preventivní péči v ušním, nosním a krčním oboru v jindřichohradeckém okrese. Jeho působnost je však širší, hospitalizuje se přibližně

50 % mimorajonních pacientů.

 

Lůžková část

Ročně se hospitalizuje okolo 1 850 nemocných. Oddělení má 17 lůžek pro dospělé a 4 lůžka pro děti.

 

Oddělení je profilováno zejména chirurgicky, operuje se denně. Provede se okolo 2 200 operací za rok, z toho se vykoná okolo 250 operací štítné žlázy a přes 150 endoskopických operací nosního nitra a vedlejších nosních dutin.

 

ORL oddělení se specializuje na léčbu nemocí štítné žlázy a onemocnění nosu a vedlejších nosních dutin, svojí kapacitou je srovnatelné s operativou krajských a klinických pracovišť. Provádějí se také mikrochirurgické výkony na hlavových nervech (n. laryngeus recurrens, n. vagus, n. accesorius, n. facialis). Vykonávají se i specializované endoskopické dekomprese očnice, uzávěr likvorových píštělí lební spodiny a odstranění některých nádorů této krajiny.

 

Většinou se operuje po dohodě s nemocným v celkové anestezii (narkóze). Hospitalizace trvá zpravidla 2 až 5 dnů s průměrem 2,3 dne. Doba hospitalizace náleží mezi nejkratší v oboru ORL v našem státě.

 

Děti se hospitalizují společně s rodičem nebo jiným zákonným zástupcem na společném pokoji. Rodič doprovází dítě na operační sál a po uvedení dítěte do narkózy odchází zpět na pokoj. Po ukončení operace se dítě probouzí opět v přítomnosti rodiče.

 

Akutní nemocní se hospitalizují ihned, pro plánovanou léčbu se objednávají děti do 1 měsíce, dospělí pacienti do 1 až 2 měsíců podle naléhavosti.

 

Lůžkové ORL oddělení zajišťuje nepřetržitou pohotovostní službu jako jediné okresní zařízení v jihočeském regionu spolu s Nemocnicí České Budějovice, a. s.

 

Spektrum operací

Provádějí se téměř všechny výkony ORL oboru.

 

Vykonávají se miniinvazivní endoskopické operace pro onemocnění nosu (například ztížené nosní dýchání, opakované, chronické i alergické rýmy, krvácení z nosu), nosohltanu (zejména zvětšená dětská nosní mandle – okolo 500 operací ročně) a vedlejších nosních dutin (záněty, polypy, nádory aj.). Výkony se provádějí s užitím tenkých nástrojů a jemných „trubicových optik“, které se zavádějí nosními průduchy a/nebo otevřenými ústy. Zvětšený obraz se převede tzv. „endokamerou“ na televizní monitor s možností digitálního záznamu operace. Tato operační léčba je moderní, funkční a fyziologická, omezuje pooperační bolesti a zkracuje dobu hospitalizace i hojení.

 

Endoskopické endonazální výkony se provádějí v plném rozsahu: zahrnují ošetření všech vedlejších nosních dutin: antrostomie, etmoidektomie, sfenoidotomie a frontální sinotomie. Dále se operují: neprůchodnost zadní části nosní dutiny (atrézie choan), neprůchodnost odvodných slzných cest (dakryocystorinostomie), některé choroby očnice – dekomprese, uzavírají se mokové píštěle lební spodiny a odstraňují se některé nádory lební spodiny aj.

 

Štítná žláza a příštítná tělíska (všechny indikace výkonů) se operují speciální šetrnou technikou s užitím mikroskopu s vyhledáním a šetřením vratného nervu (inervuje hlasivky) a příštítných tělísek (odpovídají za látkovou výměnu vápníku).

 

Provádějí se mikrochirurgické dekomprese (uvolnění) a sutury (sešití) poškozených hlavových nervů.

 

Vykonávají se plastické operace pro odstávající ušní boltce, rinoplastiky (úpravy tvaru zevního nosu) a metodami plastické chirurgie se odstraňují kožní nádory.

 

Provádějí se operace pro chrápání a syndrom spánkové apnoe.

 

Převážně u dětí se zavádějí ventilační trubičky do bubínku, zpravidla na dobu několika měsíců. Mají přibližně tvar cívky nebo špulky na nitě s vnitřním průsvitem okolo 1,25 mm. Dočasně nahrazují porušenou funkci sluchové trubice, vyrovnávají atmosférický tlak ve středním uchu a případně odvádějí výtok (sekret) ze středouší. Ventilační trubičky se zavádějí zejména při nedoslýchavosti v důsledku poruchy sluchové trubice a při těžších zánětech středního ucha.

 

Ušní (otochirurgické) výkony zahrnují operace s užitím mikroskopu při zúžení a uzávěru zvukovodu, odstranění exostóz zvukovodu, plastiky perforovaného nebo chybějícího bubínku (myringoplastiky), výkony na středním uchu při převodní nedoslýchavosti (tympanoplastiky). Vykonávají se operace při zánětech (otitidách): atikoantrotomie (otevřená i zavřená technika), antromastoidektomie, tympanomastoidektomie aj.

 

Slinné žlázy (příušní, podčelistní i podjazyková) se operují mikrochirurgickou technikou s vyhledáním a šetřením hlavových nervů. Výkony zahrnují: odstranění kaménků či srůstů ve vývodech slinných žláz, úplné nebo částečné odstranění slinné žlázy včetně případného odstranění postižených mízních uzlin.

 

Na zevním krku se odstraňují nejčastěji krční uzliny pro záněty a nádory, dále krční cysty i píštěle aj. Vykonávají se částečné i úplné krční blokové disekce (odstranění všech tkání postižených nádorem).

 

Pomocí pevných (rigidních) i ohebných (flexibilních) endoskopů se vyšetřují a léčí nemoci dýchacích a polykacích cest.

 

Vykonávají se hlas zlepšující zákroky na hrtanu (fonochirurgické operace) s užitím zvětšení pomocí mikroskopu – zpravidla endoskopickým přístupem.

 

Komplikace léčby a operací

V letech 2001 až 2015 se na ORL oddělení v Jindřichově Hradci hospitalizovalo téměř 28 000 pacientů a provedlo se více než 30 000 operací. Celkové závažné komplikace (včetně úmrtí) léčby a operací se u nemocných nevyskytly.

 

Ojedinělé místní komplikace pacienty neohrozily, byly zvládnuty standardními léčebnými postupy bez závažných následků.

 

Výsledky léčebně preventivní péče na ORL oddělení v Jindřichově Hradci jsou srovnatelné s literárními údaji.

 

Co je „výkladní skříní“ ORL oddělení?

„Výkladní skříň“ by neměla být hodnocena lékaři, ale pacienty – klienty. Pro nemocné je „výkladní skříní“ prestižní, otevřené, rychle a kvalitně fungující zařízení, v němž vyzařuje pohoda a vysoká odbornost celého personálu, která v pacientech vytváří pocit jistoty a bezpečí, kdy každý, byť i drobný pohovor či zákrok vede ke zlepšení jejich zdraví.

 

Ambulantní část

Ve všech ambulancích vyšetřujeme bez objednání.

Ambulantně se ošetří ročně okolo 9 000 pacientů.

Ordinační hodiny

Ambulance ORL na lůžkovém oddělení

Oddělení: Ušní, nosní, krční (ORL)
Telefon: 384 376 147
Ordinující lékař: Lékaři se střídají dle potřeb oddělení.
Umístění: areál NEMJH, pavilon B, přízemí, č. dveří 1.32

Vážení pacienti,
Z provozních důvodů dočasně přerušujeme činnost ORL ambulance v budově polikliniky v Jindřichově Hradci.
Ambulance lůžkové části ORL oddělení (přízemí pavilonu B) v Jindřichově Hradci ošetřuje pouze pacienty s akutním – neodkladným onemocněním.
Ošetření ostatních pacientů je možné u tří privátních ORL lékařů v Jindřichově Hradci.
Děkujeme.

Ambulance ORL – detašované pracoviště Dačice

Oddělení: Ušní, nosní, krční (ORL)
Telefon: 384 358 292
Ordinující lékař: Lékaři se střídají dle potřeb oddělení. Ošetřujeme pouze objednané nebo akutní pacienty.
Umístění: Nemocnice Dačice, budova 2, přízemí
Ordinační hodiny
Středa 08:00 – 14:00  
Pátek 08:00 – 14:00  

Kontakty

Oddělení, poziceJménoTelefonE-mail

Profilový obrázek

Primář
Životopis
MUDr. Bohumil Markalous
markalous@nemjh.cz

Bc. Jiřina Markalousová

Staniční sestra
Bc. Jiřina Markalousová
markalousova.jirina@nemjh.cz

Profilový obrázek

Oddělení
zadnaprezdivka
orl@nemjh.cz

Profilový obrázek

Sesterna
zadnaprezdivka
384 376 147orl_sesterna@zadnyemail.cz