Jindřichohradecké ošetřovatelské dny nabídly patnáct přednášek odborníků. Tentokrát bylo tématem srdce

Srdeční záležitost… takový podtitul měly čtvrté Jindřichohradecké ošetřovatelské dny, které ve čtvrtek 12. října pořádala Nemocnice Jindřichův Hradec. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky se každoročně těší velké oblibě. I letos byla kapacita 120 míst obsazena den po spuštění registrace. Od rána do odpoledne se v salónku hotelu Zlatá Husa u moderátorského pultu vystřídalo patnáct přednášejících.

 

„Pozvání letos přijali jak odborníci, kteří k nám na ošetřovatelské dny jezdí pravidelně, tak i řada pro nás nových sester a lékařů, kteří měli co říct k tématu letošního ročníku, a to bylo srdce. Myslím, že se nám podařilo díky přednášejícím nahlédnout do kardio problematiky ze všech možných úhlů pohledu – od operací srdce u dětí, přes transplantaci a rehabilitační péči až po otázku spojitosti srdce a lásky,“ přiblížila program konference hlavní sestra Nemocnice Jindřichův Hradec Mgr. Dana Velimská, MBA.

 

O své zkušenosti a praktické ukázky z dětského kardiocentra ve FN Motol se podělila sestra Bc. Lucie Vojtovičová, o specifickém přístupu při anestezii u pacientů s kardiálním onemocněním zase mluvil doktor ARO jindřichohradecké nemocnice MUDr. Tomáš Bárta a lékař z českobudějovického kardiocentra MUDr. Jaroslav Zajíc zase přiblížil problematiku těhotenství žen se srdeční vadou. Vítaným oživením po těžkých tématech byla před polední pauzou přednáška sexuoložky Doc. PhDr. Dr. Phil. Laury Janáčkové, CSc. o lásce, která je také srdeční záležitostí. Svérázný exkurz do historie lásky, monogamie i sexuálního života zvířat pobavil všechny přítomné.

 

Odpoledne pak byla řeč například o transplantaci srdce a pooperační péči s lékařkou doc. MUDr. Evou Pokornou, CSc. z pražského IKEM, která je celorepublikovou koordinátorkou transplantačního programu v České republice. Další přednášející se věnovali tématu respirační fyzioterapie po kardiochirurgických zákrocích nebo časné lázeňské rehabilitaci pro pacienty po operaci srdce.

 

IV. Jindřichohradecké ošetřovatelské dny se konaly pod záštitou města Jindřichův Hradec, za podpory Nadačního fondu rozvoje města Jindřichův Hradec a sponzorů Medisiner s.r.o., LINET s.r.o., Ecolab s.r.o., Steripak s.r.o., Fruko-Schulz s.r.o., BTL a.s., B. Braun Medical s.r.o., Medisun profi s.r.o., Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a.s. a Cheirón a.s.