Výstava historických i současných sanitních vozů v areálu nemocnice

Hlavní strana / Výstava historických i současných sanitních vozů v areálu nemocnice

Od dvanáctsetdvojky po moderní malou mobilní nemocnici

 

V areálu Nemocnice Jindřichův Hradec se konala od 21. do 26. září 2023 výstava historických i současných sanitních vozů. Nemocnice slavila 130 let od svého vzniku a v rámci oslav výročí si pro návštěvníky připravila průřez historií sanitních vozů. Jak šel čas v nemocničním vozovém parku si přišly prohlédnout desítky lidí.

 

Zážitek to byl zejména pro děti z jindřichohradeckých mateřských škol. Personál nemocnice a záchranáři jim vozy ukázali i zevnitř. Děti si tak zblízka mohly prohlédnou, jak se zdravotnické i automobilové technologie proměnily. Při příležitosti výstavy sanitek se potkal také ředitel Nemocnice Jindřichův Hradec Vít Lorenc a ředitel ZZS Jihočeského kraje Marek Slabý. Na sanitky se přišli podívat i bývalí zaměstnanci nemocnice, kteří měli vozový park na starosti.

 

Nejstarším kouskem byla Škoda 1202 ze šedesátých let. Následovali dvě dvanáctsettrojky z osmdesátých let. Škoda 1203 byla za bývalého režimu nejčastější dodávkou na našich silnicích. Tato vozidla neměla ambulantní část s moderním vybavením jako je tomu u současných sanitek. Měla jen lůžko pro pacienta a základní vybavení s sebou vozil lékař v brašně. Zdravotnická záchranná služba pak na výstavu půjčila hned tři moderní vozidla. Kromě perfektně vybavené výjezdové sanitky a automobilu pro lékaře bylo k vidění také speciální vozidlo určené pro hromadné dopravní nehody – skříňové IVECO nevozí pacienty, ale je plné zdravotnického vybavení a materiálu.