13/12/2012 Na porodnici jsme zahájili plošné vyšetřování sluchu novorozenců

Od listopadu jsme na naší porodnici zahájili plošné orientační vyšetření sluchu všech novorozenců. Vyšetřujeme novým přístrojem Sentiero firmy Path Medical Solution. Vyšetření je nebolestivé a spočívá v umístění malé sondy do zevního zvukovodu, kde se měří tzv. otoakustické emise (OAE). Jejich přítomnost znamená dobrou funkci vnitřního ucha, tzv. hlemýždě. Vyšetření vyžaduje tiché prostředí a klidné dítě. Za takových podmínek trvá vyšetření jednoho ucha necelou minutu. Většinou to však trvá trochu déle. Vyšetření odhalí naprostou většinu závažných vrozených poruch sluchu. Pokud vyšetření ukáže podezření na poruchu, tak jej budeme opakovat při kontrole na ambulanci Dětského oddělení.

K vyšetření se ovšem mohou objednat i novorozenci a kojenci z minulých měsíců, u kterých vyšetření nebylo provedeno bez ohledu na to, zda se narodili v Jindřichově Hradci nebo jinde. Objednávky vyřizuje ambulantní sestra Tybitanclová na naší ambulanci.