Gynekologicko – porodnické oddělení

MUDr. Jiří Štětka
MUDr. Jiří Štětka
Gynekologicko-porodnické oddělení
Primář
384 376 305
Mgr. Jitka Machová
Mgr. Jitka Machová
Gynekologicko-porodnické oddělení
Vrchní sestra
384 376 161
Hlavní strana / Gynekologicko – porodnické oddělení

Popis oddělení

Gynekologie

Oddělení gynekologie je umístěno ve 2. podlaží pavilonu C. V roce 2014 zde proběhla celková rekonstrukce.

 

Gynekologické oddělení poskytuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči v širokém spektru gynekologických onemocnění, konzervativním či operačním způsobem léčby.

 

Standardní pokoje

Oddělení disponuje 6 standardními pokoji. Kapacita těchto pokojů je 2 až 3 lůžka. Součástí některých standardních pokojů je vlastní sociální zařízení, většina je vybavena televizory.

Na oddělení je pacientkám k dispozici čajová kuchyňka s chladničkou, rychlovarnou konvicí a návštěvní koutek s televizorem.

 

Nadstandardní pokoje

Na oddělení jsou 2 jednolůžkové nadstandardní pokoje. Jejich součástí je vlastní sociální zařízení. Jsou vybaveny televizorem a chladničkou. Pobyt na těchto pokojích je zpoplatněn (400,- Kč/den), ceník ke stažení zde.

 

Pooperační pokoj

Tento třílůžkový pokoj je určen pro pacientky po gynekologických operacích, u kterých je nutná intenzivnější péče a monitorace. Obvykle 1. pooperační den jsou operantky přemístěny na standardní, ev. na nadstandardní pokoj. Součástí je vlastní sociální zařízení.

 

Návštěvy na oddělení gynekologie

Návštěvy pacientek jsou možné každý den, doporučujeme spíše v odpoledních hodinách. Z důvodu zachování soukromí a intimity ostatních pacientek jsou návštěvy na pokojích povoleny pouze na pokojích nadstandardních, v ostatních případech jen v prostorách pro tyto účely vyhrazených.

 

Porodní sály

Porodní sály se nachází ve 2. podlaží pavilonu B. Jsou zde od února roku 2007, kdy byla tato část pavilonu otevřena po celkové rekonstrukci.


Předporodní kurzy

Nastávající maminky mají možnost navštěvovat kurzy předporodní přípravy. Kromě těchto předporodních kurzů mohou maminky využít i další služby jako je cvičení v těhotenství, které přispívá k udržení fyzické i psychické kondice v tomto období, dále pak cvičení po porodu a laktační poradenství. Tyto kurzy zajišťuje porodní asistentka Mgr. Lucie Ottová, která pracuje na novorozeneckém oddělení. Bližší informace na tel. 606 174 651 nebo na webových stránkách www.proporod.cz

 

Čekatelský pokoj

Na porodních sálech se nachází 1 dvoulůžkový čekatelský pokoj, tzv. odpočívárna. Je určen pro první dobu porodní.

 

Porodní box 1

Porodní box 1 je jedním ze 3 samostatně oddělených porodních boxů. Je určen především pro druhou dobu porodní. Je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem. Součástí tohoto boxu je bezbariérové sociální zařízení.

 

Porodní box 2

Je určen především pro druhou dobu porodní. Porodní box 2 je vybaven porodním lůžkem, výhřevným lůžkem pro ošetření novorozence, KTG přístrojem. Z porodního boxu 2 se dá přejít přes sociální zařízení do porodního boxu 3.

 

Porodní box 3

Porodní box 3 je určen rodícím ženám zejména pro první dobu porodní, pokud se rozhodne rodička prožít svůj porod s doprovázející blízkou osobou. Box je vybaven dvoulůžkem, kde najde pohodlí i blízká osoba rodičky. Box je také vybaven televizorem.

 

Porodní plán

Naše zařízení pracuje s porodním plánem. V období před porodem si může nastávající maminka sestavit svůj porodní plán nebo má k dispozici námi vytvořený porodní plán. Je dostupný v prenatálních poradnách nebo je ke stažení zde. Pokud jsou přání a požadavky v porodním plánu reálné a nevyskytnou se neočekávané komplikace, snaží se personál porodního sálu vyjít nastávajícím maminkám maximálně vstříc.

 

Porody

V našem zařízení vedeme porody po domluvě s pediatry od 32. týdne gravidity, součástí dětského oddělení je jednotka intermediární péče pro nedonošené novorozence. Do 32. týdne gravidity překládáme těhotné s hrozícím předčasným porodem do spádového perinatologického centra v Českých Budějovicích a vzhledem k nedonošenosti novorozence preferujeme porod na vyšším pracovišti.

 

Samozřejmostí v našem zařízení je dostupnost týmu—porodník, pediatr a ARO tým po celých 24 hodin.

 

První doba porodní

V průběhu první doby porodní preferujeme alternativní přístup — využívání různých relaxačních pomůcek a techniky (gymnastické míče, masážní pomůcky, žíněnky, muzikoterapie, teplá lázeň, aromaterapie). Předností porodních sálů je možnost hydroanalgezie v hydromasážní vaně. V indikovaných případech je možná i epidurální analgezie.

 

Hydroanalgezie
Na konci roku 2011 byla pořízena na porodní sály nová hydromasážní vana. Relaxační koupel v hydromasážní vaně má výrazný vliv na zmírnění porodních bolestí, zkrácení celého porodu a snížení podávání léků proti bolesti během porodu. Koupel v hydromasážní vaně je rodícími ženami velmi oblíbena.

 

Druhá doba porodní

Vlastní porod probíhá na polohovatelném porodním lůžku v poloze klasické vleže, v pololeže nebo v polosedě.

 

Bezprostředně po porodu může být miminko položeno na bříško maminky. Miminko je ošetřeno ve výhřevném lůžku v přítomnosti maminky a je přiloženo k prsu. Po porodu zůstává maminka s novorozencem a doprovodem ještě 2 hodiny na porodním sále. Společně jsou pak přeloženi na oddělení šestinedělí.

 

Dále nabízíme

  • Samozřejmostí je možnost použití fotoaparátu na porodních sálech.
  • Prohlídky porodních sálů, nejlépe po předchozí domluvě na výše uvedených kontaktech
  • Přítomnost blízké osoby u porodu

 

Doprovod při porodu

Nastávající maminku může při spontánním porodu doprovázet maximálně 1 osoba, která může být přítomna po celou dobu porodu – během všech porodních dob. Tato služba není zpoplatněna. U porodů císařským řezem není přítomnost blízké osoby možná.

 

Šestinedělí

Oddělení šestinedělí se nachází od roku 2007, kdy byla provedena celková rekonstrukce pavilonu, ve 3. podlaží pavilonu B.

 

Standardní pokoje

Oddělení disponuje dvoulůžkovými a třílůžkovými standardními pokoji. Součástí pokojů je sociální zařízení a prostor pro péči o novorozence (přebalování, koupání). Na některých pokojích je televizor. Maminky mají k dispozici čajovou kuchyňku s varnou konvicí a lednicí.

 

Nadstandardní pokoje

Na oddělení jsou tři jednolůžkové nadstandardní pokoje, které jsou vybaveny televizorem a lednicí.

 

Jeden z nadstandardních pokojů je nadstandard „speciál“, kde může s maminkou a novorozencem strávit dny po porodu blízká osoba. Nadstandardní pokoje jsou zpoplatněny, ceník ke stažení naleznete zde.

 

Součástí pokojů je sociální zařízení a místnost pro péči o novorozence (přebalování, koupání).

 

Pokoj pro maminky po operativních porodech

Tento pokoj je v těsné blízkosti sesterny a je určen maminkám, které potřebují po porodu intenzivnější péči. Většinou jsou zde sledovány po dobu 24 hodin po porodu, pak jsou přemístěny na standardní ev. na nadstandardní pokoj.

 

Kojící místnost

Trendem péče o šestinedělky v českých porodnicích je podpora kojení jako přirozené výživy novorozenců. Jeho důležitou součástí je i tzv. laktační poradenství. Na odděleních šestinedělí jsou pro tuto činnost speciálně vyškolené porodní asistentky a dětské sestry. Jejich úkolem je pomáhat maminkám při začátku kojení, nácvik správných technik kojení, péče o prsy, případně řešení obtíží při nástupu laktace.

 

Novinkou je zřizování tzv. kojících místností. Cílem je dosažení ještě vyšší úrovně laktačního poradenství, širší možnost předávání informací o kojení a také individuální péče při potížích na začátku kojení. Přitom je tak umožněno dbát na soukromí a intimitu každé maminky.

 

Společným úsilím gynekologicko- porodnického oddělení a dětského oddělení ve spolupráci s firmou Medela se v jindřichohradecké nemocnici podařilo takovou místnost vybudovat jako prvním v Jihočeském kraji. Je vybavena speciálním kojícím polohovatelným křeslem s kojícím polštářem, řadou speciálních mechanických i elektrických odsávaček mléka firmy Medela, televizí s výukovými programy, přebalovacím pultem a množstvím informačních materiálů. První zkušenosti a ohlasy uživatelek naší kojící místnosti jsou velmi příznivé. Pomůcky, které si maminky u nás vyzkoušely, mohou zakoupit v naší nemocniční lékárně.

 

Návštěvy na oddělení šestinedělí

Návštěvy na porodnici jsou denně ve vyhrazených prostorách oddělení. Návštěvy na pokojích jsou možné pouze na nadstandardních pokojích z důvodu zachování soukromí.

 

Délka hospitalizace
Nejsou-li komplikace ze strany maminky i novorozence, propouštíme po spontánním porodu obvykle 4. poporodní den. Po porodu císařským řezem propouštíme 5. poporodní den.

 

Do porodnice doporučujeme
Pokud si nastávající maminka není jistá, jaké si vzít nejvhodnější věci s sebou do porodnice, může jí pomoci námi vytvořený seznam. Je dostupný v prenatálních poradnách nebo ke stažení zde.

 

K porodu si může nastávající maminka předem vyplnit anamnézu, která je ke stažení zde.

 

Ambulance

Gynekologická, těhotenská a sexuologická poradna, dětská gynekologie

Poradna je určena klientkám registrovaným u MUDr. Šteflové Evy. Klientky se k vyšetření objednávají na telefonním čísle +420 384 376 177.

 

Gynekologická ambulance – příjmová

Ambulance je určena pro klientky, které jsou odeslané jejich registrujícím gynekologem k hospitalizaci. Dále pro klientky, které jsou objednané k plánovaným operačním výkonům a vyšetřením. V rámci ambulance jsou rovněž prováděna konziliární vyšetření.

 

Gynekologická ambulance – pohotovostní

Ambulance je určena klientkám s akutními gynekologickými problémy.

 

Poradna pro riziková těhotenství

Poradna je určená těhotným ženám s rizikovým průběhem těhotenství. Ke sledování v rizikové poradně odesílá těhotnou ženu její registrující gynekolog. Kontroly u rizikových těhotných jsou zcela individuální a jsou přizpůsobeny zdravotnímu stavu těhotných a výsledkům vyšetření. Pro objednání volejte na telefonní číslo 384 376 177.

 

Indikační poradna
Do indikační poradny jsou odesílány klientky registrujícím gynekologem. Na základě provedených vyšetření jsou pak objednány ke gynekologickým operacím. Není potřeba předchozí objednání.

 

Těhotenská poradna
Těhotenská poradna je určena pro těhotné ženy, které si zvolily porod v našem zařízení. Do poradny předává těhotnou ženu její registrující gynekolog, nebo se může těhotná žena objednat sama  – osobně nebo telefonicky (pátek – tel. 384 376 185). V péči této ambulance zůstává těhotná žena až do porodu. Předání do péče je vhodné cca 14 dnů před plánovaným termínem porodu, tj. kolem 38. týdne těhotenství, nejpozději však v termínu porodu. Má-li těhotná žena předchozí těhotenství ukončené císařským řezem, je předání do péče vhodnější dříve, tj. kolem 37. týdne těhotenství.

 

3D/4D Ultrazvuková vyšetření

Díky obrovskému rozvoji ultrazvukových zobrazovacích technik v medicíně se rozšiřují i nabízené služby v porodnictví. Kromě nutných odborných vyšetření nyní na naší specializované ultrazvukové ambulanci nabízíme i velice populární zobrazení dosud nenarozeného dítěte tzv. 2D nebo 3D/4D sondou. Optimální období pro provedení tohoto UZ vyšetření je 24. – 30. týden gravidity. Pro objednání volejte na telefonní číslo 384 376 185.

 

Na přání rodičů můžeme těmito metodami získat klasické dvourozměrné snímky, případně zajímavé trojrozměrné (3D) obrázky. Dále je možno zachytit i krátkou videosekvenci (4D) s pohyby dítěte. Získané záběry vytiskneme jako fotografii nebo nahrajeme na DVD disk.

 

Tyto služby nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Ceny služeb jsou ke stažení zde.

Ordinační hodiny

3D/4D Ultrazvuková vyšetření

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 185
Ordinující lékař: MUDr. Jiří Štětka
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 238
Ordinační hodiny
Čtvrtek 13:00 – 15:00

Gynekologická, těhotenská a sexuologická poradna, dětská gynekologie

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 177
Ordinující lékař: MUDr. Eva Šteflová
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 236
Ordinační hodiny
Pondělí 09:00 – 15:00
Středa 09:00 – 15:00

Gynekologická ambulance – příjmová

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 185
Ordinující lékař: Lékaři se střídají dle rozpisu.
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 233
Ordinační hodiny
Pondělí – pátek 07:00 – 15:30
Sobota, neděle Zavřeno

Gynekologická ambulance – pohotovostní

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 193
Ordinující lékař: Lékaři se střídají dle rozpisu.
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 233
Ordinační hodiny
Nepřetržitý provoz

Poradna pro riziková těhotenství

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 177
Ordinující lékař: MUDr. Daniela Pokorná
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 236
Ordinační hodiny
Pátek 09:00 – 11:00

Indikační poradna

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 185
Ordinující lékař: MUDr. Jiří Štětka
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 233
Ordinační hodiny
Úterý 13:00 – 15:00
Středa 13:00 – 15:00

Těhotenská poradna

Oddělení: Gynekologicko-porodnické oddělení
Telefon: 384 376 177, 384 376 185
Ordinující lékař: Lékaři se střídají dle rozpisu.
Umístění: areál NEMJH, pavilon C, 2. patro, č. dveří 233, 236
Ordinační hodiny
Pondělí 11:00 – 14:30 č.dveří 233
Úterý 08:00 – 14:30 č.dveří 236
Čtvrtek 08:00 – 11:30 č.dveří 236
Pátek 10:00 – 14:30 č.dveří 233

Ke stažení

Název Kategorie Poslední změna Velikost
Anamnéza rodičky k porodu Anamnéza rodičky k porodu Gynekologicko – porodnické oddělení 16. listopadu 2015 252 KB
Bonding pro matky Bonding pro matky Gynekologicko – porodnické oddělení 30. května 2019 110 KB
Co s sebou do porodnice Co s sebou do porodnice Gynekologicko – porodnické oddělení 18. září 2017 38 KB
Péče o dítě po porodu Péče o dítě po porodu Gynekologicko – porodnické oddělení 30. května 2019 525 KB
Porodní plán Porodní plán Gynekologicko – porodnické oddělení 24. srpna 2015 186 KB
Rozhodnutí o udělení akreditace Rozhodnutí o udělení akreditace Gynekologicko – porodnické oddělení 28. března 2013 431 KB
Čestné prohlášení (osoba blízká) Čestné prohlášení (osoba blízká) Informace pro pacienty 13. dubna 2016 34 KB
Domácí řád Domácí řád Informace pro pacienty 20. února 2019 6.3 MB
Postup při vyřizování stížnosti Postup při vyřizování stížnosti Informace pro pacienty 26. července 2017 612 KB
Sazebník úhrad za poskytování informací Sazebník úhrad za poskytování informací Informace pro pacienty 28. dubna 2016 542 KB
Seznam výkonů hrazených pacienty Seznam výkonů hrazených pacienty Informace pro pacienty 19. března 2019 358 KB
Žádost o vydání výpisu nebo kopie zdravotní dokumentace Žádost o vydání výpisu nebo kopie zdravotní dokumentace Informace pro pacienty 13. dubna 2016 31 KB

Kontakty

Oddělení, poziceJménoTelefonE-mail

MUDr. Jiří Štětka

Primář
MUDr. Jiří Štětka
384 376 305stetka@nemjh.cz

Mgr. Jitka Machová

Vrchní sestra
Mgr. Jitka Machová
384 376 161machova.jitka@nemjh.cz

Bc. Anna Peroutková, DiS.

Staniční sestra odd. gynekologie
Bc. Anna Peroutková, DiS.
384 376 232peroutkova.anna@nemjh.cz

Profilový obrázek

Kancelář
Bc. Martina Součková
384 376 125u20674@zadnyemail.cz